Domů | Předchozí projekty | 2011 | Publikace | Autor bankovek Oldřich Kulhánek

Oldřich Kulhánek


Každý máme od něj nějakou grafiku, protože je autorem českých bankovek. Malíř a grafik Oldřich Kulhánek (1940) je však především světoznámým výtvarníkem, jehož díla jsou zastoupena v mnoha prestižních sbírkách. Kromě české Národní galerie například i v pařížském Centru Georgese Pompidoua, ve vídeňské Albertině či v chicagském Institutu umění. Je také nositelem ocenění z mnoha mezinárodních soutěží a bienále.

Celým jeho dílem se line vášnivé zaujetí pro figuru, která je pro něj i prostředkem k vyjádření stavů duše. V jeho grafikách bývá často zřetelná nadsázka a parodie. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru Karla Svolinského. Od malička totiž chtěl být umělcem. „Žádný admirál, metař nebo kuchař, vždy jsem chtěl být malířem,“ říká.

V 70. a 80. letech byl však perzekvován režimem, kdy se jeho případ stal jedním z prvních případů genocidy ducha v období po okupaci v roce 1968. V bizarním soudním procesu byly jeho „obžalované“ grafické listy odsouzeny ke zničení, jak se však později dozvěděl, soudci si je nechali. "Tehdy jsem pochopil, že životní situace, byť tragická, nikdy nepostrádá špetku humoru, pravda, většinou velice černého,“ komentuje to dnes Kulhánek. V 80. letech, kdy byl, jak říká, „režim již uondán“, mohl tvořit díky přátelům, kteří mu navzdory oficiálnímu zákazu umožňovali především ilustrovat knihy. Naplno mohl rozkvést až po roce 1989, kdy také působil na univerzitách v USA. Kromě mnoha cyklů litografií či leptů je rovněž autorem mnoha českých poštovních známek.

Rozhovor s Oldřichem Kulhánkem 

Novinky

Výroční zpráva za rok 2016

20. 3. 2017
Výroční zprávu o činnosti o.p.s. Dny České státnosti za rok 2014 si můžete přečíst zde.
[[více]

Skladatel zaujal odbornou veřejnost

18. 1. 2017
Přední český a evropský historik umění prof. Jan Royt v Literárních novinách vyzdvihl představení Skladatel , které rámci oslav 700. výroč...
[[více]

Videozáznam představení Skladatel

10. 10. 2016
Pokud jste se nedostali na Skladatele v Praze ani v Ostravě nezoufejte, máme pro Vás videozáznam představení. Přejeme příjemnou zábavu!
[[více]
více novinek RSS

Hlavní partner

Česká pošta

Partneři

Ostravská univerzita ČRo ČT SP spol. s r.o. Dopravní podnik hlavního města Prahy Národní muzeum Accon Group