Domů | Novinky | Vzkaz Romana Šebrleho (nejen) mladým Čechům

Vzkaz Romana Šebrleho (nejen) mladým Čechům

Olympijský vítěz a držitel světového rekordu v desetiboji, Roman Šebrle, posílá vzkaz k oslavám Dne české státnosti. Vyjadřuje v něm přání, abychom svátek 28. září brali jako takové připomenutí všech našich malých a velkých vítezství.

Když se řekne Den státnosti, který si připomínáme 28. září, mnozí z vás si tento svátek mimoděk spojí s politikou a po vzoru rodičů –  pochopitelně- mávnou rukou a řeknou si, že není co slavit. Třeba je to jinak.  Letošním tématem oslav 28. září je česká měna a hodnoty, které představují osobnosti na našich penězích. Právě tyto hodnoty jsou naším největším bohatstvím. Myslíte, že přeháním?  Málokdo z nás ví skutečně dost o Svatém Václavovi. Hodnocení důvodů, proč se právě on stal patronem naší země přenechme historikům. Jisté ale je, že naši předkové se právě k sv. Václavovi  upínali v dobách, kdy byla naše země ohrožena na existenci.

Není náhodou, že velká sportovní vítězství spolu pokaždé nezapomenutelně  slavíme právě na Václavském náměstí, s vlajkami kolem ramen a zpíváme hymnu s radostí v srdcích. Není to samozřejmost. Naše země byla mnohokrát v ohrožení kvůli „hráčům“, kteří nehráli čestně a neuznávali fair play. Věřím, že naše oslavy sportovních vítězství v sobě nesou i stopu oslav právě naší státnosti.  Oslav osobností, které navzdory dějinným okolnostem neztrácely vytrvalost a naději ve vítězství zdravého rozumu – podobně, jako sportovec nesmí ztrácet vytrvalost a naději na vítězství do poslední vteřiny.

Rád bych v tomto netradičním přirovnání mezi světem politiky, který je mi vzdálený a světem sportu, ve kterém jsem naopak doma, připomněl jednu zdánlivě samozřejmou věc. Pro nás sportovce to vítězstvím nekončí. Vítězství je naopak začátkem dalšího úsilí, sebeodříkání dřiny a víry v dosažení lepších výsledků vlastními silami bez ohledu na podmínky. Rok 1989 pro nás byl takovým vítězstvím. Dnes jsme ze současné situace naší země rozčarovaní.  Přál bych si, abychom svátek 28. září brali jako takové připomenutí všech našich malých a velkých vítezství.

Připomenutí, které se nám všem stane motivací ve chvílích, kdy ztrácíme jakoukoli víru ve zdravý rozum. Ne, nemusí to být den, kdy se budeme scházet na Václaváku a zpívat hymnu. Stačí, pokud bude dnem, kdy si připomeneme, že jen možnost něco takového udělat – slavit v ulicích a svobodně hovořit o čemkoli, co nás baví, nebo štve – byla kdysi snem, který snili lidé, jako jste vy nebo já. Nenechme se zlomit dílčími neúspěchy, ale nezapomínejme na ně.

Připomínejme si, že pocit z čestného vítězství se nedá vyčíslit penězi.  Politujme ty, kteří to nechápou, a vzdejme čest těm, kteří o to usilují.  Byli a jsou to lidé, jako jste vy – občané naší země všech profesí. Udělejme to třeba právě 28. září.

Roman Šebrle je zakladatelem Nadace Romana Šebrleho, neziskové organizace, která si klade za cíl finančně podporovat ty občany ČR v seniorském věku, kteří přispěli - ať už na poli sportu, vědy či umění - k dobrému jménu ČR ve světě a kterým se snaží pomoci prožít důstojné stáří.
Více informací naleznete na oficiálních stránkách Nadace Romana Šebrleho www.nfrs.cz

Roman Šebrle rovněž s olympijským vítězem Robertem Změlíkem založil pro žáky základních škol atraktivní pohybový program s názvem Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů - OVOV. Kladou si za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivity co největšího počtu dívek a chlapců a dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim. Jako patroni projektu OVOV působí medailisté a účastníci Olympijských her, Mistrovství světa a Mistrovství Evropy, kteří se kromě jiného zúčastní i okresních a krajských kol soutěží družstev OVOV.  www.ovov.cz

Hlavní partner

Česká pošta

Partneři

Státní fond kultury Universum ČRo SP spol. s r.o. Národní muzeum Accon Group