Domů | Novinky | Tisková konference k oslavám svátku Dne české státnosti 28. září

Tisková konference k oslavám svátku Dne české státnosti 28. září

Organizátoři oslav svátku sv. Václava zvou na tiskovou konferenci, která proběhne 5. září 2011 v arcibiskupském paláci na Hradčanech ve 14.00 hodin.
Promluví na ní arcibiskup Dominik Duka, pořadatelé Svatováclavských slavností, Národní svatováclavské pouti a oslav Dne české státnosti.

PROGRAM:

  • Mons. Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a předseda ČBK | OSLAVY SV. VÁCLAVA
  • Blanka Karnetová, Vladimír Koronthály | SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI
  • Milan Novák | NÁRODNÍ SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ
  • Lucie Wittlichová | DEN ČESKÉ STÁTNOSTI, O.P.S.

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI

Jubilejní 20. ročník festivalu nabídne řadu inspirativních setkání s uměním, které reprezentuje živé duchovní kultury Prahy, Evropy i vzdálenějších oblastí. Náplň festivalu se dramaturgicky dělí dvou částí: koncerty (v průběhu přibližně celého měsíce září) a akce liturgického charakteru, obohacené o kvalitní hudební program (vrcholí 28. 9. večer oslavou svátku sv. Václava v katedrále sv. Víta). Kromě návštěvy historicky autentických prostor, v nichž koncerty probíhají, se návštěvníci mohou těšit na několik premiér a zajímavé zahraniční hosty. Cílem je prezentace umění s duchovním kontextem jako aktuálního a živého, napříč žánry a kulturami a ve vysoké interpretační kvalitě.

NÁRODNÍ SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ

Staletá tradice poutí ve Staré Boleslavi byla znovu obnovena v roce 2003 zásluhou společné aktivity města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a Arcibiskupství pražského. Národní svatováclavská pouť 2011 se koná v obou staroboleslavských chrámech a vyvrcholí ve středu 28. září koncelebrovanou poutní bohoslužbou na Mariánském náměstí za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky. Na její organizaci se podílí Česká biskupská konference, Arcibiskupství pražské a Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav ve spolupráci s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána, Římskokatolickou farností Stará Boleslav a Maticí staroboleslavskou.

DNY ČESKÉ STÁTNOSTI

Sdružení Dny české státnosti o.p.s., které bylo založeno za účelem organizace slavnostního večera k oslavě státního svátku, si letos za téma zvolilo "Českou měnu". Cílem projektu je představit současné české bankovky jako jeden ze symbolů české státnosti a proto bude zaměřen na osm osobností ztvárněných na současných platidlech. Večer bude mít podobu představení v prostorách Nové scény Národního divadla a jeho hlavními aktéry budou historické postavy z českých bankovek včetně Anežky České. Scénické ztvárnění má na starosti Hadivadlo pod vedením Mariána Amslera.

Hlavní partner

Česká pošta

Partneři

Státní fond kultury Universum ČRo SP spol. s r.o. Národní muzeum Accon Group