Domů | Novinky | Rodí se projekt pro rok 2013

Rodí se projekt pro rok 2013

Veřejnoprávní média mají díky své schopnosti proniknout do soukromí každého z nás nezastupitelnou úlohu ve formování postojů nejširších vrstev obyvatel. Nejsou totiž jen pouhým prostorem pro výměnu informací, ale naopak institucemi, které témata veřejné diskuse nastolují a aktivně ovlivňují.  Slovy italského spisovatele a filozofa Umberta Eca by veřejnoprávní média měla být impulsem pro "změnu zevnitř", měla by přeměňovat informace v sociální energii, která vzbuzuje chuť něco dělat a na něčem se podílet.

Nezbytným předpokladem naplnění uvedeného cíle je jejich naprostá nezávislost a svoboda projevu. Přes oficiální deklarace byla v českých moderních dějinách dlouhá období, kdy nebylo možné tento princip uplatnit. Za devadesát let své historie prožily Český rozhlas a televize více než polovinu let pod tlakem politické reprezentace a cenzury. Přesto se i v těchto letech k rozhlasu a televizi upínaly miliony posluchačů a diváků a apolitická domácí produkce byla na vysoké úrovni. V dobách vzedmutí národního odporu v letech 1968 a 1989 pak sehrála média nezastupitelnou úlohu, když se postavila proti vládnoucímu režimu. Nemluvě pak o zahraničním vysílání – ať za druhé světové války, tak především po čtyřicet let komunistického režimu. 

Po listopadu 1989 navázala Česká republika v oblasti televizního a rozhlasového vysílání na tradici demokratické Evropy a přihlásila se k deklaraci, podle níž „Veřejnoprávní vysílání, rozhlasové a televizní, podporuje hodnoty, na kterých stojí politické, právní a společenské struktury demokratických společností, a konkrétně respekt k lidským právům, kultuře a politické pluralitě.“ (Pražské rezolucez prosince 1994). Přes veškerá prohlášení a záruky je však třeba stále mít na paměti, že veřejnoprávní média slouží veřejnosti. V tomto směru mají výsadní postavení, ale též nesmírnou zodpovědnost, neboť stále platí, že co se řekne v rozhlase či televizi „je pravda“.

VÝSTUPY PROJEKTU
I. SLAVNOSTNÍ KŘEST KNIHY POZOR VYSÍLÁME!
28. září 2013
Za účasti pamětníků a autorů připravované publikace se v budově Českého rozhlasu uskuteční setkání představitelů  současného rozhlasového a televizního světa. Přizvána bude ministryně kultury Alena Hanáková, kardinál Dominik Duka a další přední osobnosti politického, kulturního a společenského života. Úvodní slovo budou mít ředitelé ČT a ČRo. Zatímco kniha bude pojednávat o lidech, kteří v rozhlase a televizi působili do roku 1989, její křest se stane příležitostí  vyzdvihnout roli České televize a Českého rozhlasu v naší současnosti.

V rámci  programu se zamyslíme nad vlivem publicistiky a zpravodajství na utváření veřejného mínění a nad schopností médií přispívat k politické kultuře a k podpoře politické vzdělanosti diváků a posluchačů. U příležitosti 20. výročí vzniku České republiky chceme zdůraznit, jak významnou roli sehrály v posledních letech média na tomto poli, jak plní své poslání a zda tvoří opravdu svobodný prostor pro výměnu názorů a informací – neboť kvalita demokracie a kvalita veřejného prostoru spolu úzce souvisí.

Během večera vystoupí vybraní hosté se svými osobními  vzpomínkami a úvahami na téma, jak  se měnil přístup k veřejnoprávnímu vysílání  v průběhu let.  Na své působení v médiích zavzpomínají moderátoři a autoři pořadů, které významným způsobem reflektují či reflektovali politické dění (Vladimír Mlynář, Martin Schultz, Oto Černý, Václav Moravec ad.).  Přizváni budou pracovníci zahraničních redakcí a ti, kdo se na českém zahraničním vysílání podíleli za železnou oponou.
Program bude prokládán hudebním vystoupením big bandu ČRo a promítáním vybraných záznamů z archivu ČT.

II. PUBLIKACE  POZOR VYSÍLÁME!
O historii české televize a rozhlasu byla napsána mnohá pojednání. V připravované publikaci bychom se však chtěli zaměřit na jeden podstatný aspekt – a to, že dějiny tvoří lidé. A stejně tak osudy rozhlasu a televize vždy odvisely od lidí, kteří v nich pracovali a kteří je řídili. Za dlouhá  desetiletí se v české televize a rozhlasu vystřídaly stovky reportérů, komentátorů, ale i umělců a tvůrců. Ne vždy jsou jejich jména veřejnosti známa a ne vždy jsou pak spojena s osudy těchto institucí.

Chtěli bychom proto na příbězích několika z nich ukázat obě instituce z pohledu těch, kdo je zakládali, kdo za ně bojovali a kdo jim věnovali značnou část svého života. Z pohledu lidí, kteří si byli vědomi jejich významu pro veřejnost a ctili zásady práva na svobodu projevu i za cenu ztráty zaměstnání nebo alespoň významné funkce. Nebudou mezi nimi chybět například Josef Laufer, Jaroslav Pecháček, Richard Seeman, Sláva Volný. Příběhy budou řazeny chronologicky a budou v nich zastoupeny různé profesní skupiny tak, aby byl zaručen pokud možno celistvý pohled na chod uvedených institucí. Formu příběhu považujeme za čtenářsky přitažlivou zvlášť dnes, kdy se především mladší generace u prostého popisu historických událostí nudí.

Úvodní studie bude pojednávat o roli rozhlasu a televize v dnešní svobodné společnosti s důrazem na jejich roli strážce demokracie a jejich zodpovědnost vůči současnému posluchači – divákovi.

III. CD / DVD
Součástí publikace budou 1CD a 1 DVD s 20 „pořady“(10+10) rozhlasu a televize, které dokumentují jejich význam a roli v důležitých momentech historie českého státu.

Partneři

Středočeský kraj Státní fond kultury Universum ČRo Národní muzeum