Domů | Novinky | Proč právě Hadivadlo

Proč právě Hadivadlo

Letošním klíčovým uměleckým partnerem Dnů české státnosti je brněnské Hadivadlo, které pro slavnostní večer 28. září na Nové scéně připravuje původní dramatickou koláž Česká měna.

Volba padla na Hadivadlo hned z několika důvodů. Především je to silná autorská tradice českého studiového divadla, kterou Hadivadlo po desetiletí reprezentuje. Pro metodu autorské tvorby Hadivadla je typická tvorba inscenací na základě divadelních scénářů z vlastní autorské dílny. Ty se vždy opírají o převzatý materiál rozmanitého druhu, čerpají z předloh epických, lyrických i dokumentárních, inspirují se uměním výtvarným, hudebním, filmovým a zpravidla se i vzpírají konvenčním divadelním pravidlům. Je to tedy samotný inspirační materiál, který určuje inscenační představu. Tak široké téma, jakým jsou české bankovky, si vyžaduje podobně invenční přístup a Hadivadlo je příslibem pozoruhodného výsledku.

Navíc v minulých sezonách se Hadivadlo ve své dramaturgii cíleně zaměřovalo na mapování českých moderních dějin. Inscenace inspirovaná postavami z českých bankovek logicky zapadá do tohoto scénického zkoumání dějin české duše v přirozeném společenském kontextu. V čele inscenačního týmu stojí umělecký šéf Hadivadla Marián Amsler, který se ve své režijní práci dlouhodobě věnuje interpretaci soudobých textů moderními divadelními prostředky.

S radostí jsme také letos přesunuli kreativní práci na slavnostním večeru do Brna, čímž zdůrazňujeme celonárodní charakter oslav Dne české státnosti.
Štěpán Kubišta

Hlavní partner

Česká pošta

Partneři

Státní fond kultury Universum ČRo SP spol. s r.o. Národní muzeum Accon Group