Domů | Novinky | Premiéra se vydařila

Premiéra se vydařila

Skladatel aneb Trýzeň za Karla IV. Hudebně dramatický projekt z Ostravy měl svou premiéru v Praze, teď se vrací domů: zveme vás 5. října do Divadla Mír.
Skladatel aneb Trýzeň za Karla IV.

  foto   fotogalerie

Skladatel aneb Trýzeň za Karla IV.

Ve středu 5. října od 19 hodin v Divadle Mír (Halasova 19, Ostrava-Vítkovice) budete mít možnost navštívit hudebně-dramatický projekt „Skladatel aneb Trýzeň za Karla IV.“ Jde o společnou akci Ostravské univerzity a obecně prospěšné společnosti Dny české státnosti k 700. výročí narození Karla IV. a k svatováclavskému Dni české státnosti. Studentky a studenti Fakulty umění Ostravské univerzity spolu se skupinou mladých ostravských divadelníků uvedli premiéru ve středu 28. září 2016 v prostorech secesní budovy pražského Hlaholu. A ta slavila úspěch.

Potlesk nezněl jen na závěr, ale několikrát i v průběhu hry, kterou hudebními vstupy obohacovali právě studenti Katedry sólového zpěvu a klavírista Martin Pančocha.

Přípravy hudební složky se ujal muzikolog Viktor Velek, vedoucí Katedry teorie a dějin umění. „Vybral jsem skladby pojednávající o Karlu IV. Je jich poměrně dost, proto došlo ještě k zúžení na výběr z 19. století. Jejich archaičnost a vlastenecký patos působí na diváky a posluchače vždy nezaměnitelným kouzlem, a v Hlaholu se to opět potvrdilo. Tento repertoár je k slyšení poměrně zřídka. Příprava nebyla jednoduchá – většina skladeb jsou sbory a studijním oborem studentů je sólový zpěv. Nakonec se nám podařilo ze silných individualit vytvořit mužský nonet doplněný v jedné skladbě o ženské hlasy.“

Tvůrcům se podařilo naplnit cíl: upozornit na fenomén české státnosti něčím novým, ale bez ztráty vazby na historii.„Díky scénáristovi Janu Dvořákovi, dramaturgovi Ondřeji Malému a režisérovi Milanu Cimerákovi vznikl nový příběh o tvůrčí, společenské a osobní krizi fiktivního soudobého skladatele, kterého jedinečně ztvárnil Šimon Krupa. Tento příběh je smysluplně a citlivě protknut řadou obrozeneckých skladeb, z nichž je patrné, jak si naši předci vážili Karla IV. jako budovatele státu,“ doplňuje Viktor Velek.

Studentky a studenti zanechali v Praze skvělý dojem. Třebaže jen v komorním obsazení, dokázali rozeznít majestátně celý sál, ale zaujali také intimnějšími polohami, např. úryvkem ze Smetanovy Libuše v podání Aleny Juřenové. Svou zdánlivou nezúčastněností na ději samotném skvěle kontrastovali s dramatickým a expresivním projevem herce Šimona Krupy. Vrcholem pak byl závěrečný přednes svatováclavského chorálu, který elektrizoval přítomné diváky a připomněl tak obsah Dne české státnosti.

Ostravská premiéra v Divadle Mír 5. října bude druhým a (snad jen zatím) posledním provedením. Neměl by si ho nechat ujít nikdo, kdo má rád moderní ostravské divadlo či produkce studentů Fakulty umění, ale současně i atmosféru 19. století. Vstup je zdarma, stačí si jen mailem rezervovat počet míst (michaela.weimann@osu.cz). Představení doplní ještě výstava prací výtvarné části Fakulty umění OU.

Hlavní partner

Česká pošta

Partneři

Státní fond kultury Universum ČRo SP spol. s r.o. Národní muzeum Accon Group