Domů | Předchozí projekty

Předchozí projekty

Jedinečným způsobem připomenuly Den české státnosti jeho oslavy pořádané v minulých letech ve spolupráci národních a veřejnoprávních institucí pod záštitou předsedy vlády.

Tato novodobá tradice se formuje počínaje rokem 2008 a jejím cílem je především poukázat na skutečnost, že Den české státnosti, resp. oslava nebo též budování povědomí o české státnosti má v moderní společnosti své nezastupitelné místo. Zároveň se také v obecné rovině staly oslavy tohoto svátku platformou pro hledání odpovědí na otázku — co je česká státnost.

Společným úsilím pracovníků Úřadu vlády ČR, Národního divadla, Národního muzea, Národního filmového archivu, Českého rozhlasu a České televize se v minulých letech s velkym uspěchem realizovaly tři projekty, jejichž součástí bylo vždy vydáni reprezentativní publikace s CD nebo DVD a uspořádání slavnostního večera.

V roce 2008 se ústředním motivem oslav stala státní hymna České republiky. V roce 2009 byla tématem oslav Prodaná nevěsta - česká opera oper. V roce 2010 se realizovala obnovená premiera historického velkofilmu "Svatý Václav". 

V roce 2011 byly u příležitosti státního svátku Dne české státnosti představeny současné české bankovky. Ne však pouze jako platidla sloužící svému účelu, tj. jako prostředek směny, ale jako jeden ze symbolů českého státu. Vrcholem oslav Dne české státnosti bylo slavnostní představení v prostorách Nové scény Národního divadla. Nedílnou součástí projektu Česká měna je tištěná publikace o postavách ztvárněných na současných bankovkách.

Fotogalerie

Novinky

Putování za památnými místy Čech

23. 3. 2023
Již v dubnu se můžete těšit na další díl z edice MŮJ STÁT. Tentokrát jsme se vypravili poznávat památná místa Čech a našimi průvodci jsou ...
[[více]

Oslavy Dne české státnosti na Budči

7. 10. 2022
Svatováclavské slavnosti, které od roku 2005 pořádá obec Zákolany ve spolupráci se Sládečkovým muzeem v Kladně, Základní a Mateřskou školo...
[[více]

Křest Knihy o Budči 28. září 2028 v rotundě sv. Petra a Pavla na Budči

18. 9. 2022
Obecně prospěšná společnost Dny české státnosti se významně podílela na vzniku nové publikace Kniha o Budči. Setkání s autory a slavnostní...
[[více]
více novinek RSS

Partneři

Středočeský kraj Státní fond kultury Universum ČRo Národní muzeum