Domů | Novinky | Oslavy Dne české státnosti na Budči

Oslavy Dne české státnosti na Budči

Svatováclavské slavnosti, které od roku 2005 pořádá obec Zákolany ve spolupráci se Sládečkovým muzeem v Kladně, Základní a Mateřskou školou pod Budčí a Římskokatolickou farností Roztoky, navštívilo ve středu 28. září 2022 téměř dva tisíce návštěvníků.

Ani deštivé počasí neodradilo návštěvníky, kteří každoročně slaví svátek svatého Václava na Budči. Zatímco dopoledne zima a déšť ztrpčovaly život především organizátorům, prodejcům, umělcům a řemeslníkům, odpolední návštěvníci si již užívali slavnosti sice v chladném, ale slunečném počasí.

Průvod svatého Václava prošel budečským hradištěm za zvuku fanfár a upoutal pozornost všech návštěvníků. Až dojemně působily desítky dětí ze zákolanské základní školy, které kráčely v čele se svatou Ludmilou a bratry Václavem a Boleslavem. Hudební vystoupení inspirované středověkými písněmi předvedly pod taktovkou učitele Adama Janouška a dalších členů pedagogického sboru.

V 15 hodin představili starostka a ředitelka o.p.s. Dny české státnosti PhDr. Lucie Wittlichová, ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně PhDr. Zdeněk Kuchyňka a předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje Mgr. Lucie Cirkva Chocholová Knihu o Budči. Následovalo setkání autorů se zájemci o historii Budče a autogramiáda.

Partneři

Středočeský kraj Státní fond kultury Universum ČRo Národní muzeum