Domů | Novinky | Křest Knihy o Budči 28. září 2028 v rotundě sv. Petra a Pavla na Budči

Křest Knihy o Budči 28. září 2028 v rotundě sv. Petra a Pavla na Budči

Obecně prospěšná společnost Dny české státnosti se významně podílela na vzniku nové publikace Kniha o Budči. Setkání s autory a slavnostní představení knihy proběhne u příležitosti oslav Dne české státnosti 28. září 2022 v 15 hodin na Budči.

Kniha o Budči prostřednictvím pestré mozaiky textů osvětluje dávnou i méně dávnou minulost raně středověkého hradiště, s nímž jsou velmi úzce spjaté počátky našich národních dějin. Hlavní pozornost se váže k době, kdy byla Budeč jedním z významných středisek moci prvních přemyslovských knížat. Nedílnou součástí vyprávění je líčení osudů sv. Václava a jeho babičky kněžny Ludmily. Připomenuty jsou ale i další osobnosti spojené s historií Budče, především pedagog a filozof Karel Slavoj Amerling, který ve svém díle vyzdvihl Budeč jako symbol národní vzdělanosti. Kniha je přehlídkou badatelského úsilí předních českých historiků a archeologů a poukazuje na význam Budče pro současné i budoucí generace. Současnost a novější historii obcí pod Budčí čtenáři poutavě přibližuje průvodce poutníka po krajině a dalších památných místech Zákolan, Kovár a Trněného Újezdu.

K dostání na Budči (o víkendech, na Obecním úřadu v Zákolanech nebo ve Sládečkově vlastivědném m)uzeu v Kladně.

Autoři: Andrea Bartošková, Karel Drvola, †Stanislav Krajník, Ondřej Klouček, Zdeněk Kuchyňka, František Morkes, †Jiří Sláma, Ivo Štefan a Otto M. Urban

Kniha je vybavena více než stovkou archivních fotografií, dokumentů, reprodukcí a autorských fotografií Lukáše Jasanského.

Editoři: Zdeněk Kuchyňka, Lucie Wittlichová

Partneři

Středočeský kraj Státní fond kultury Universum ČRo Národní muzeum