Domů | Novinky | Kalendárium | 11.12. 1949 – Číhošťský zázrak

11.12. 1949 – Číhošťský zázrak

Ačkoli patří mezi nejstarší v listinách zmíněné obce ve svém okrese, znali Číhošť jen lidé v nejbližším okolí. Ničím nenápadná vesnička, jakých bychom po naší zemi našli stovky. To se však o adventní neděli 11. prosince 1949 zásadně změní.

11.12. 1949 – Číhošťský zázrak

Během bohoslužby se před očima přítomných farníků pohne kříž nad hlavním oltářem, ale farář Josef Toufar zrovna v tu chvíli stojí na kazatelně a káže, takže se o této události dozví až po mši od několika farníků. Jako kněz samozřejmě věří v zázraky, ale že by se Bůh rozhodl vybrat pro své záměry právě jeho malou farnost? Ačkoli sám mnohokrát farníkům připomínal, že cesty Boží jsou nevyzpytatelné, tomuhle se přeci jen zdráhá uvěřit. Nezdálo se farníkům jen něco?

Farníci se ovšem o celé záležitosti nebaví jen se svým farářem a zpráva se tak rychle šíří krajem. Od někoho až příliš uvědomělého se informace dostane na jihlavskou pobočku Státní bezpečnosti. Příslušníci si nejsou jistí, jak by měli postupovat, jsou cvičeni na boj s třídním nepřítelem, který zapaluje seníky, sabotuje výrobu v továrnách a tiskne a rozšiřuje mezi lidmi letáky s protistátním obsahem. Raději tedy pošlou zprávu o události soudruhům z pražského ústředí, ti jistě budou vědět co a jak. Praha skutečně vezme věc do svých rukou a 28. ledna večer se na číhošťské faře objeví dva muži. Prý jsou z jistého zahraničního časopisu, který by o zázraku rád přinesl reportáž. Mohl by jim tedy pan farář odemknout kostel a umožnit jim pořízení několika fotografií?

Farář se tedy s nimi vydá ven. Možná již v tuto chvíli tuší, že ti dva muži jsou ve skutečnosti tajní policisté. Téměř určitě ho ale nenapadne, že své farníky již nikdy více nespatří. Oba muži jej odvlečou do přistaveného auta a ihned odvezou k výslechu, prvnímu z nekonečné řady. Postupně se střídají vyšetřovatelé, střídají se i metody, ale farář Toufar se odmítá přiznat k tomu, že by snad mělo jít o církví zinscenovaný podvod, jak od něj StB požaduje. V očích StB je jasné, že v zemi, která nedávno nastoupila cestu k završení svého dějinného vývoje vybudováním spravedlivé beztřídní společnosti, prostě k žádným zázrakům nedochází.

Přemlouvají ho, bijí ho, nedávají mu jíst ani pít, nenechají ho vyspat, ale statečný kněz nachází útěchu v modlitbě a nejeví nejmenší ochotu na své výpovědi cokoliv změnit. Nevadí, kýžené přiznání si nakonec StB vyrobí sama. S farářem Toufarem se už počítá jen jako s hlavní postavou chystaného monstrprocesu namířeného proti církvi. Několikatýdenní mučení však na Toufarovi zanechalo své stopy a jeho stav se povážlivě zhoršuje. Na poslední chvíli je z rozhodnutí ministerstva vnitra převezen do nemocnice, kde odborníci mají dle ministerského pokynu Toufarův život zachránit – aby pak o něj v chystaném procesu nejspíše stejně přišel. Členové zdravotnického personálu, denně konfrontovaní s lidskou bolestí a utrpením, jsou zděšeni, když vidí, v jakém stavu  je jim nový pacient předán. Mnozí z nich mají zkušenosti i z koncentračních táborů teprve nedávno skončené 2. světové války, ale tento pohled jimi hluboce otřese. Je jim jasné, že Toufar nemá naději na záchranu. Kdo by se však odvážil nepodřídit se pokynu z ministerstva vnitra? A tak se lékaři pouštějí do předem prohraného boje. V noci na 25. února 1950, v den druhého výročí „vítězství pracujícího lidu“, těžce zkoušený farář Josef Toufar ve věku nedožitých 48 let umírá.

Jeho farnost ani katolická církev na něj však nezapomněly. Již v roce 1990 mu byla v Číhošti odhalena pamětní deska a v současné době probíhá proces jeho blahořečení.

Otázka, co se tehdy vlastně v Číhošti stalo, však dodnes není uspokojivě zodpovězena. Šlo od začátku o provokaci Státní bezpečnosti? Nebo snad o nedomyšlenou, byť dobře míněnou akci některého z farníků? nebo šlo o skutečný zázrak?

Novinky

Putování za památnými místy Čech

23. 3. 2023
Již v dubnu se můžete těšit na další díl z edice MŮJ STÁT. Tentokrát jsme se vypravili poznávat památná místa Čech a našimi průvodci jsou ...
[[více]

Oslavy Dne české státnosti na Budči

7. 10. 2022
Svatováclavské slavnosti, které od roku 2005 pořádá obec Zákolany ve spolupráci se Sládečkovým muzeem v Kladně, Základní a Mateřskou školo...
[[více]

Křest Knihy o Budči 28. září 2028 v rotundě sv. Petra a Pavla na Budči

18. 9. 2022
Obecně prospěšná společnost Dny české státnosti se významně podílela na vzniku nové publikace Kniha o Budči. Setkání s autory a slavnostní...
[[více]
více novinek RSS

Partneři

Středočeský kraj Státní fond kultury Universum ČRo Národní muzeum